Ligipääsetavus käesoleval veebilehel
Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.1 AA ligipääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.
Lisaks on võimalik info ligipääsetavust parandada kasutades lehel olevaid vaegnägija valikuid ning oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades.
Põhjalikum samateemaline juhend (inglise keeles)link opens on new page
Klaviatuuriga navigeerimine
Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ka ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab (tabulaator) klahvi ja noolteklahvide abil. Iga Tab klahvi vajutusega liigub fookus järgmisele aktiveeritavale elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.
Esimene link, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutub, on mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele: “Liigu edasi põhisisu juurde”. See link jätab vahele päise ja menüü ning viib teid lehe põhisisu juurde. Lehel olevalt kolmandalt “Ligipääsetavus” lingilt avanevad vaegnägijale suunatud valikud ning seal on ka viide käesolevale lehele.
Värvide muutmine
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks liigu Tab klahviga või hiirega päises oleva lingini "Ligipääsetavus". Avanevates valikutes on võimalik klõpsata "Must-kollane" valikul, misjärel rakendub muutus automaatselt. Taust muutub mustaks, lingid ja tekst kollaseks.
Sisu suurendamine
Käesolev veebileht
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada lingilt "Ligipääsetavus" avanevaid valikuid. Valikutest saab muuta teksti suurust (keskmine, suur ja ülisuur) ning teksti vahesid (sõnade, lõikude, tähtede vahed). Valikute tegemisel rakenduvad need automaatselt.
Veebilehitsejad
Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Veebilehitseja laiendused
Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks “Zoom Page”link opens on new page, mis lubab suurendada nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome'i jaoks AutoZoomlink opens on new page.
Ekraanilugeja kasutamine
Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda - näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.
Valik populaarseid ekraanilugejaid:
- JAWS (Windows) https://www.freedomscientific.com/link opens on new page
- VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
- NVDA (Windows, tasuta) https://www.nvaccess.org/download/link opens on new page
- SystemAccess (Windows) https://www.serotek.com/systemaccesslink opens on new page
Ekraanilugerite soovituslikud kasutused koos veebilehitsejaga:
- VoiceOver + Safari
- Jaws + Chrome
- NVDA + Firefox
Tagasiside ja kontaktandmed
Teie kogemused aitavad meil veebisaidi ligipääsetavust veelgi parandada.
Palun andke teada, kui teil tekib probleeme, vajate juurdepääsu kättesaamatule teabele või peate mõnda funktsiooni eriti kasulikuks. Vastame teile niipea kui võimalik.
Kontakt: veebiplatvorm@hm.ee