LYRIKCAFE
17. märtsil toimus Tallinna Südalinna Koolis saksakeelne luulekohvik "Luule+kunst".
Osalejad jagasid teiste saksa keele õppijatega toredaid leide luulevallast ja esitlesid uhkusega omaloomingulisi illustratsioone.
Luulesõpru oli kokku tulnud koolidest üle Eesti. Ligi kolmekümne osavõtja hulgas esinesid köitvalt meie kooli õpilased Mari Roosme (6.b), Miina Marrandi (7.c) ja Tristjan Raadik (7.a).
Täname meeldiva meeleolu loomise eest kõiki esinejaid, õpetaja Anneli Kesksaart ja Tallinna Südalinna Kooli.
Koostöös Rimi, toitumisnõustaja Katri Merisalu ja Kristel Aaslaiuga ning agentuuriga Vaas toimus 2. novembril meie kooli kodunduse klassis Smuutituur.
Eesmärgiks oli edendada meie noorte tervist. Näidata, et smuutit on lihtne teha, see võib vajadusel olla ka ühe eine asendus või mõnus oode. Räägiti ka tervise teemal. Kuidas märgata, kas kehas on piisavalt vedelikku ja kiudaineid. Smuutituurist võtsid osa 8.a ja 9.b klassi õpilased.
See oli üks maitsev ja tervislik vahepala koolipäevas.
7. aprillil oli 8. ja 9.klasside õpilastel võimalus osaleda rändeteemalise virtuaalreaalsuse töötubades, mida viis läbi Risto Lehiste Eesti Muusika Kuulsuste Kojast.
Töötoa käigus, kus kasutati virtuaalreaalsuse prille, said õpilased mängida muusika teemalist mängu ning pärast vestelda rände ja muusika teemal.
Mittetraditsionaalne tund külalisõpetajaga muutis koolipäeva kõigile osalejatele huvitavamaks.
Aitäh õpetaja Piret Ohule, kes sellest võimalusest kinni haaras.
22. märtsil külastas meie kooli Gruusia suursaadik Eestis Archil Karaulashvili.
Kõlavasid värvikad maiuspalad eesti ja maailma meeskoorimuusika varamust.
Eesti Rahvusmeeskoori juhatasid lauljatest dirigendid Rasmus Erismaa ja Kuldar Schüts.
Tänud õpetaja Tiiu Shütsile!
Kokk jõudis meie juurde Eesti Peakokkade Ühenduse ja Maaeluministeeriumi projekti raames, et noortele tutvustada Eesti toitu. Kahe tunniga valmis röstitud köögivilja friikad kodujuustukastmega, purukook õuntega ja krõbedad kalapalad. Toidud said kaasaegse maitse ja serveeringu ning õhinaga asuti ise tehtud roogi proovima. Tunnist võeti kaasa hulgaliselt soovitusi, hõrke maitseid ja innustust uuteks katsetusteks kodunduse tundides ja kodus. Mõnusaid lõhnu jagus ka väljapoole õppekööki.
Suur tänu meie külalisele.
Vaata pilte SIITlink opens on new page
Sel aastal liitusime üleskutsega korraldada õuesõppepäev 4. novembril ehk sügisel, kui kõik oli hoopis teisiti. Eesmärgiks oli suunata õppetöö klassiruumist koolihoovi ja parkidesse, et mõista, kui oluline on praktikat ja teooriat ühendada. Läbi selle õpivad noored kordades rohkem. Sügisesel õuesõppepäeval kasutati rohkem töölehti, kuid samuti Türi linnas olemasolevaid teadetetahvleid, kus on juba erinevates keeltes info peal. Lisaks leiti nutikaid vahendeid kontrolltöödeks kordamiseks ja isegi tähestikku sai õues õppida. Ühe lahendusena kasutati saksa keele õppimisel ka aaretejahti, mis oli eriti põnev. Ärevust tekitas ka eesti keele tund, kui õpilased lavastasid "Tasuja" klippe õues.
Oleme leidlikud ja loome põnevad tunnid, et õpilasel oleks põnev õppida ning õpetajal uusi materjale ja tegevusi luua.
ELU JA MATKARADU AVASTAMAS
21.-22. oktoobril otsustasid 5.-6. klasside tüdrukud minna kahepäevasele matkale. Esimesel päeval läbiti umbes 20 kilomeetrit, mis kulges mööda kõrvalisi teid ja metsaradu. Tegu oli õppekäiguga, mis oli ehitatud üles õppekavast tulenevatele üldpädevuste arendamisele. Matka käigus said kõik end proovile panna erinevates tegevustes ja läbi selle õpiti uusi oskuseid.
Oluline oli:
* Tajuda ja väärtustada oma seotust teiste inimestega, ühiskonnaga ja loodusega.
* Teha koostööd teiste inimestega erinevates situatsioonides.
* Aktsepteerida inimeste ja nende väärtushinnangute erinevusi ning arvestada neid suhtlemisel.
* Suutlikkus mõista ja hinnata iseennast, oma nõrku ja tugevaid külgi ning analüüsida oma käitumist erinevates olukordades.
* Käituda ohutult ja järgida tervislikke eluviise.
* Suutlikkus organiseerida õppekeskkonda individuaalselt ja rühmas.
* Suutlikkus ennast selgelt, asjakohaselt ja viisakalt väljendada.
* Suutlikkus ideid luua ja ellu viia, kasutades omandatud teadmisi ja oskusi erinevates elu- ja tegevusvaldkondades.
Eneseületus, uued oskused, sotsiaalsed suhted ja kogemus on see, mis on neil kõigil saavutatud.
Suured tänud abi eest Kaitseliidu Järva malev ja Türi Spordiklubide Liit.
Rahvusvahelise muusikapäeva raames toimusid 2 Eesti Kontserdi koolikontserti „Muusikatund Tanja ja Mihkliga“, kus laval esinesid Tatjana Mihhailova-Saar ja Mihkel Mattisen ning nende musitseerimisest said osa kooli kõik õpilased.
Mõlema kontserdi lõpuks sündis kuulajate ühisloomingu tulemusena laul.
Kontserdi õnnestumist, avara saal ja hea võimendus, toetas Türi Kultuurikeskus.
Rahalise toetuse eest aitäh Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupile.
Mitmed õpilased, sealhulgas Maria Palling, Kristiina Theresa Miller, Elise Zinovjev, Iris Maria Kass, Kirke Pindmaa, Mirjam Hiis, Karola Lee Aasavelt,
võtsid osa Klassikaraadio korraldatud Muusikapäeva viktoriinist 1.oktoobril. Noored muusikahuvilised kuulusid 300 vastaja hulka, kes 10-le küsimusele kõik õiged vastused leidsid. Parimate seast loositi auhindu ja õnn naeratas Kirke Pindmaale.
Novembrikuu oli meie koolis ulmekirjanduse kuu.
2. detsembril päädis see ulmekirjanik Heinrich Weinbergi külaskäiguga kooli.
Lõpuüritusel võisteldi ka veebipõhises viktoriinis.
Iris ja Mirjam 7b-st olid võidukad.
Kuu jooksul loeti ulmekirjandust, tehti loovtöid, kunstiring joonistas kosmost ja maagilise novembri tähe all lõimiti ka Eesti enda libahundid ja pisuhännad kirjanduses ja võõrkeeltes kokku. Ühes kohas kirjutati, teises tunnis tõlgiti. Lõiming on tore ja haarav.
Vihjeks - Weinberg on Järvamaalt pärit kirjanik, kes ta päriselus on? Tema jutud läksid õpilastele korda ja loeng oli väga haaravalt üles ehitatud. Kingiks sai ta kaasa ka õpilaste enda kirjutatud ulmelugusid ja isegi tulnukatele koostatud Maa-sõnastiku.
4. detsembrini on kooli raamatukogus üleval Valdo Preema ulmeraamatute näitus. Tema kogus on neid u 300, kooli tõime ligi 200 sirvimiseks.
Suur aitäh kooli poolt kaasamõtlevale kogukonnale.
23. novembril toimunud 9. a klassi muusikatunni viisid läbi tuntud jazz-pianist Joel Remmel ja näosaatest tuntust kogunud lauljatar Marianne Leibur.
Kontsert algas Marianne Leiburi vanaisa kirjutatud lauluga.
Artistid rääkisid, kuidas nad muusiku elukutseni jõudsid, mis on jazz-muusika eelised, tutvustasid stiile sving, samba jm.
Vahelduseks kõlasid eesti heliloojate Uno Loobi, Vaiko Epliku laulud.
Läbiv mõte ja soovitus kuulajatele tulevikus: "Ole normaalne inimene!" - salliv, sõbralik, mõistev, siis õnnestub kõik.
Seda kõike õppida on kõige õigem muusika keeles!
3.a ja 4.c klasside õpilased veetsid väga meeldiva hommikupooliku muinasjutuvestja ja pärimusmuusiku Maili Metsalu muinasjutte ja pillimängu kuulates.
Õpilased kuulasid süvenenult lugusid, said kaasa laulda rahvalaule ja tantsida nende saatel.
Oli üks õdus koosviibimine
9.c klassi tüdrukud Ida Lill Põllu ja Emili Kopolovets korraldasid loovtööna 3.-4. klasside õpilastele Halloweeni teemalise ürituse.
Õpilased tutvusid Halloweeni traditsioonidega ning ajalooga, meisterdasid, osalesid viktoriinis ning lõbusates mängudes.
14. oktoobril käis vaimse tervise kuu raames 9.a kirjandustunnis kirjanik ja filmitegija Imbi Paju,
kes viis läbi luule kirjutamise töötoa ning õpilaste koostöös valmis luuletus "Kuidas hoida teist".
Vaata ERRi kultuuroiportaalist:. https://kultuur.err.ee/1147253/uhisluuletus-turilt-kuidas-hoida-teistlink opens on new page
1.oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval toimus Türi Kultuurikeskuses
Evelin Samuel-Randvere ja Johan Randvere kontsert Eino Tambergi laulude ja klaveripaladega.
Põnevaid seiku Tambergi elust jutustas Johan Randvere.
Võimaluse väga hea pianisti saatel esineda said ka õed Laura Alissa ja Sandra Elisee Juhkam.
Lauljaid juhendas Tea Saar.